Průběžné výsledky Seriálu dlouhého koloběhu před posledním závodem zde. ODS, XLSX
Pozvánka od pořadatele (Tomáš Lapka)
Rozhodl jsem se zorganizovat závod Českým středohořím ze dvou důvodů – jednak mé kořeny sahají do města Louny a tím západní část středohoří poměrně dobře znám, druhým důvodem je pak to, že se jedná o malebnou oblast, obecně ne příliš známou – rád bych vás s ní seznámil právě prostřednictvím závodu.
Oblast je protkána hustou sítí silniček, které se motají na úpatí bývalých sopek, které se z dálky jeví jako nevinné kopečky, z blízka jako monstrózní homole. Silnice padají do "propastí" aby posléze šplhaly zpět ... České středohoří je nejkrásnější buď na jaře, kdy vše kvete, nebo na podzim, kdy se lesy vybarví do podzimních odstínů a krajinu akcentují šípkové keře a ovocné aleje. České středohoří je svými panoramaty s ovocnými sady a vinicemi nezapomenutelné, možná i právě proto si jej vybral za svůj cíl i významný český malíř a krajinář Emil Filla.
Po absolvování závodu budete České středohoří pravděpodobně milovat a nenávidět zároveň ;)))
Závod
Registrace
emailem do 26. 9. 2018
dodatečná registrace možná i přímo na startu
Kontakt
Tomáš Lapka
t: 777059076
Datum konání závodu
28. 9. 2018 – start 9.00 hod.
Trasa závodu
Závod startuje i končí v obci Třebenice na spodním náměstí (Paříkovo náměstí) u kašny pod kostelem. Závod se jede na jeden okruh dlouhý cca 105 km s celkovým převýšením kolem 1,8 km. Zdejší kopce nejsou až na výjimky dlouhé, zato jsou poměrně vydatné. První část závodu prochází rovinatou částí Poohří, kde jsou silnice v průměrném stavu. Druhá kopcovitější část (za městečkem Černčice) vede odlesněnou západnější částí (severně od Loun), kolem kopců Raná a Milá – místní kopečky jsou přípravou na třetí část. Třetí, dosti kopcovitá část, vede převážně zalesněnou krajinou a motá se kolem kopců Hradišťany a Milešovka. Druhá a třetí část vede až na krátké úseky po kvalitních silnicích (někdy i velmi úzkých) s velmi malým provozem. Zejména ve třetí části závodu je v některých pasážích dbát zvýšené opatrnosti ve sjezdech, které jsou poměrně prudké, na úzkých točitých silnicích. Několikrát se křižují dosti frekventované tahy, kde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti. Závod bude zřetelně značený, na křižovatkách s podružnými komunikacemi nebo jasným pokračováním rovně značení nebude.
Na trase bude zajištěno jediné občerstvení (voda, ionťák, banány, tyčinky) na počátku obce Mrzlice, na km 58. V cíli bude zajištěno také občerstvení – na každého emailem zaregistrovaného závodníka bude čekat chutný domácí sendvič (žádné šmé ))) Hned naproti kašně je navíc otevřena i ve svátky výborná kavárna/čokolaterie s exkluzivními zákusky a výbornou kávou.
Cestou je velký nedostatek obchodů a restaurace de facto ve druhé a třetí části nejsou vůbec. Možnost dalšího občerstvení připadá v úvahu v městečku Černčice na odbočce z hlavní (km 20) a na návsi v obci Měrunice (km 54) - v obou případech vietnamské samoobsluhy.
Pro případ neřešitelných situací bude zajištěno jedno podpůrné vozidlo. V této oblasti je slabá síť veřejné dopravy, nelze na ní tedy příliš spoléhat.
Zrádností středohoří může být (a často bývá) silný vítr, je proto velmi vhodné s tím počítat v zásobách vrchních vrstev oblečení.
Odkaz na trasu závodu
Itinerář
8.00 – Registrace závodníků (Paříkovo náměstí, u kašny) – poplatek 150,-/závodník
8.40 – Rozprava
9.00 – Start
Nejpozději 19.00 - Vyhlášení výsledků (Paříkovo náměstí, u kašny)
O Českém středhoří
České středohoří je unikátní svým krajinným charakterem ke kterému přispívá zejména bohatá geologická minulost – za vznikem masivu Českého středohoří stojí vulkanická činnost – výrazné kopečky s charakteristickým kuželovitým tvarem jsou dřívější sopky, které jsou tvořeny převážně čedičem (zkamenělým magmatem). Dále nelze opomenout ani bohatou kulturní historii této oblasti, kdy se zde nacházela slovanská a předslovanská hradiště, později byla nahrazena středověkými strážními hrady, po kterých dnes zbyly jen zříceniny. Třicetiletá válka sebou přináší výraznou změnu ve složení obyvatelstva, od kdy zde převládá německá populace. 19. století sebou přináší výraznou produkci potravin – chmel, obilí, vinná réva, ovoce – zejména vinohrady a ovocné sady jsou v krajině zastoupeny dodnes. Po 2. světové válce dochází k celkovému vysídlení oblasti a tím i ústupu ze slávy.
Ubytování
Penzion Kláštěr, Třebenice / 2lůž. = 500,-/os., 800,-/2os.
Apartmán u sv. Petra a Pavla, Třebenice / 2lůž. – 640,-/noc
Penzion a čokolaterie, Třebenice / 2lůž. = 850,-/os., 1080,-/2os.
Penzin AV, Třebenice / 250,-/os.
Černodolský mlýn, Chotiměř / 1200,-/noc vč. snídaně
… dale ubytování v nedalekých Lovosicích či Libochovicích
Kulturní cíle
Lovosice
Libochovice – zejména zámek a zámecký park
Třebenice – muzeum českého granátu
Třebívlice – zámek s muzeum Ulriky von Levetzow
Peruc – zámek s galerií Emila Fily, Oldřichův dub
Louny – náměstí, přilehlé hradby nad Ohří, unikátní chrám Sv. Mikuláše, galerie Benedikta Rejta
Turistické cíle
zřícenina hradu Hazmburk (nad obcí Klapý)
vrchol kopce Milešovka (nejvyšší kopec středohoří) + obec Milešov
Vlastislav - zámek a zřícenina Skalka
zříceniny v okolí Třebenic – Oltářík (kopec Hrádek), Košťálov, Ostrý
kopec Boreč – s unikátními ventaroly –přírodní pukliny ve znělcích, přivádějící na vrchol kopce ohřátý vzduch
vrchol kopce Hradišťany (druhý nejvyšší kopec středohoří) se stopami dřívějšího hradiště z doby bronzové
Opárenské údolí
I přes státní svátek se těším na hojnou účast a na viděnou.
Věřím, že si pátek prodloužíte a ve středohoří pobudete.
S pozdravem, Tomáš L.